środa, 7 listopada 2012

PRZEPISY BOŻONARODZENIOWE

PRZEPISY:

BARSZ CZERWONY Z USZKAMI

Składniki:

Farsz do uszek:
10 dag suszonych grzybów
3 cebule
5 łyżek oleju słonecznikowego
sól
pieprz

Ciasto na uszka:

50 dag mąki pszennej
1 jajko
3 łyżki oliwy z oliwek
ok. 1 szklanka wrzącej wody
Czerwony barszcz:
½ kg buraków
1 średnia marchewka
1 średnia pietruszka
kawałek selera
1 średnia cebula
3 ząbki czosnku
ok. 2 ½ litra zimnej wody
ok. ½ łyżeczki kwasku cytrynowego
2 liście laurowe
6 ziarenek ziela angielskiego
10 ziarenek pieprzu
sól
pieprz
przyprawa Maggi

Sposób wykonania:

Suszone grzyby opłukać, zalać zimną wodą i zostawić na noc. Następnie gotować grzyby w tej wodzie przez około 1 ½ godziny. Odcedzić i ostudzić (wodę można dodać do barszczu lub do kapusty z grzybami). Cebulę obrać, opłukać i pokroić w grubą kostkę. Zeszklić na rozgrzanym oleju i ostudzić. Zmielić razem z grzybami w maszynce do mięsa. Jeżeli farsz wyjdzie wodnisty można do niego dodać bułkę tartą. Przyprawić solą i pieprzem do smaku (farsz powinien być pikantny).

Do przesianej mąki pszennej dodać jajko i oliwę z oliwek. Mieszając wszystko drewnianą łyżką wlewać wrzącą wodę. Zagnieść ciasto i włożyć do lodówki na około 1 godzinę. Następnie rozwałkować je na grubość około 3 mm i wycinać krążki (o średnicy około 5 cm). Na każdy krążek kłaść łyżeczką nadzienie i sklejać uszka.

Do wrzącej osolonej wody wrzucić uszka i gdy wypłyną gotować jeszcze około 2 minut. Wyciągnąć. Rozłożyć na talerzach i zalać gorącym barszczem.

Buraki, marchewkę, pietruszkę, seler obrać ze skórki, opłukać i pokroić na kawałki. Cebulę, czosnek obrać i opłukać. Do zimnej wody dodać kwasek cytrynowy i wymieszać. Następnie dodać buraki, marchewkę, pietruszkę, seler, cebulę i czosnek. Całość zagotować i gotować na małym ogniu pod przykryciem około 1 ½ godziny. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i przyprawą Maggi.

Z podanych składników wyjdzie około 10 porcji i około 100 uszek.




BIAŁY ŻUR

Składniki na 4 porcje:

- 15 dag wędzonego boczku
- 2 listki laurowe
- po 4 ziarna ziela ang. i pieprzu
- 1 cebula
- marchew
- 1/2 l kwasu żytniego
- ząbek czosnku
- majeranek
- 100 ml śmietany
- sól
- pieprz

Sposób wykonania:

1. Boczek zalej 1,5 l wody, zagotuj. Dodaj przyprawy, cebulę i marchew, gotuj ok. 40 min. Wyjmij boczek, przyprawy i warzywa. Boczek pokrój w kostkę, zrumień na patelni.

2. Do wywaru wlej zakwas, dodaj posiekany czosnek, boczek i majeranek. Gotuj 5 min, zapraw śmietaną, dopraw do smaku.

ZUPA GRZYBOWA

składniki:

- 10 dag suszonych grzybów (najlepsze borowiki)
- 25 dag włoszczyzny
- 10 ziaren pieprzu
- cebula
- 20 dag śmietany
- sól

sposób przygotowania:


Grzyby starannie opłukać. Zalać zimą wodą, pozostawić na kilka godzin do nasiąknięcia. Cebulę obrać, pokroić na talarki. Zagotować grzyby wraz z cebulą i pieprzem w dwóch litrach wody, aż grzyby zmiękną. Włoszczyznę obrać, dodać do grzybów, gotować przez minimum pół godziny. Po zagotowaniu przecedzić zupę przez sito. Posolić do smaku. Do kubka odlać kilka łyżek zupy, dodać śmietanę, energicznie wymieszać. Śmietanę z zupą przelać do garnka, ponownie energicznie wymieszać, aby śmietana się nie zsiadła. Kapelusze grzybów pokroić w paseczki. Zupę wlać do talerzy, na wierzch położyć pokrojone grzyby. Zupa grzybowa - przepis tradycyjny najlepiej smakuje podana z domowej roboty łazankami.

ZUPA RYBNA

Składniki

marchewka, 3 szt.
pietruszka, 3 szt.
seler, 1 mały
por, 1 mały
cebula, 2 szt.
głowy karpia, 5 szt.
kręgosłupy karpia, 10 szt.
sól, pieprz, maggi, do smaku
sok z cytryny, do smaku

1. Do dużego garnka wkładamy obraną i pokrojoną włoszczyznę (poza cebulą), karpie kręgosłupy i dobrze oczyszczone głowy (Uwaga: najpierw należy usunąć z nich oczy i skrzela). Zalewamy zimną wodą, stawiamy na ogniu, zagotowujemy i następnie zmniejszamy ogień i gotujemy przez 2 godzinki.

2. W trakcie gotowania należy ciągle zbierać z wierzchu "szumy". Na pół godziny przed końcem dodajemy opieczone na palniku cebule. Zupę przecedzamy przez gęste sito i doprawiamy do smaku. Na talerz wykładamy grzanki i zalewamy gorącą zupą.

KARP SMAŻONY

 SKŁADNIKI:

1 karp
sok z jednej cytryny
sól
pieprz
mąka
1 kostka masła

PRZYGOTOWANIE:

Karpia wypatroszyć, pokroić w dzwonki, umyć. Skropić sokiem z cytryny, posolić i popieprzyć. Każdy kawałek karpia obtoczyć w mące i usmażyć na maśle.

KARP W GALARECIE

składniki

: pęczek włoszczyzny
1 kg karpia
2 cebule
5 łżeczek żelatyny
kieliszek białego wina
4 ziarna ziela angielskiego
pęczek koperku
pół cytryny
sól, cukier, pieprz

przyrządzanie:

Włoszczynznę umyć i obrać. Cebule obrać i wbitą na widelec opiec nad ogniem. Warzywa zalać litrem wody, dodać ziele angielskie i sól. Gotować przez ok. 1 godzinę. Wywar odcedzić, zachować jednak marchewkę. Oczyszczonego karpia pokroić w dzwonka i dodać do wywaru z warzyw. Gotować na małym ogniu przez 20 minut. Karpia wyjąć, osączyć, usunąć ości.
Formę keksową wyłożyć dużym kawałkiem folii. Układać na niej warstwami rybę, plasterki ugotowanej marchewki, dekorując każdą wartwę koperkiem. 2 szklanki wywaru rybno - warzywnego przecedzić, a następnie wymieszać z żelatyną i winem. Doprawić solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Wystudzić i tężejącą masę wlać do formy. Chłodzić w lodówce. Potrawę przełożyć na półmisek i udekorować kawałkami cytryny i gałązkami koperku.

KAPUSTA Z GROCHEM

Składniki:

- ok. 1 kg kapusty kiszonej
- 30 dag łuszczonego grochu
- garść grzybów suszonych
- cebula
- ziele angielskie
- liście laurowe
- pieprz, sól
- olej

Sposób przygotowania:

Groch umyć i namoczyć na noc w letniej wodzie. Następnego dnia ugotować go w tej samej wodzie (w niewielkiej ilości), ok. 30 minut, posolić (mało!) pod koniec gotowania. Ziarenka grochu mają być miękkie, ale nie rozpadać się. Wodę odlać.
Grzyby namoczyć przez kilka godzin.

Cebulę zrumienić na oleju. Kapustę wypłukać (nawet kilka razy - nie może być za kwaśna), dobrze odcisnąć, pokroić. Dodać do cebuli, dolać wody, dodać przyprawy, grzyby i gotować przez około godzinę.

Kapusta z grochem może być podawana na różne sposoby. Podawać groch można już wymieszany z kapustą lub obok siebie (groch przybrać wtedy przesmażoną cebulką). Groch można także przed podaniem utłuc.

KAPUSTA Z GRZYBAMI

Składniki:

1 kg kiszonej kapusty
2 duże cebule
1-2 szklanki suszonych grzybów (najlepiej borowików)
1 litr wywaru z warzyw (lub wody)
liść laurowy
sól i pieprz do smaku
oliwa z oliwek lub olej lniany

Wykonanie:

Grzyby namoczyć w gorącej wodzie. Gdy zmiękną pokroić na paseczki.
Cebulę pokroić w cienkie plasterki.
Kapustę jeśli jest bardzo kwaśna przepłukać w zimnej wodzie i odcisnąć.

Naszykować odpowiednio duży garnek. Wlać 2-3 łyżki oliwy i smażyć cebulę aż nabierze złotego koloru. Wrzucić odciśniętą kapustę kiszoną oraz namoczone grzybki wraz z zalewą. Dodać liść laurowy i kilka ziarenek ziela angielskiego oraz czarnego pieprzu.

Wlać tyle wywaru, aby prawie zakrył kapustę. Całość gotować na średnim ogniu przez około 60-90 minut, aż kapusta i grzyby będą miękkie. Mieszać od czasu do czasu i ewentualnie, w razie konieczności dolewać wywar lub przegotowaną wodę. W czasie gotowania doprawić do smaku solą oraz pieprzem.

PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Składniki

Ciasto:
pół kilo mąki pszennej
szklanka ciepłej wody
żółtko
łyżeczka masła
sól

Farsz:

pół kilo kiszonej kapusty
10 dag suszonych grzybów
cebula
olej
sól, pieprz

Zagnieść ciasto według przepisu na pierogi ruskie. Zamiast żółtka można użyć całego jajka, wówczas ciasto będzie twardsze i bardziej elastyczne.
Kapustę, jeśli jest bardzo kwaśna lekko odcisnąć i ugotować, najlepiej w wywarze warzywnym lub mięsnym. Wcześniej namoczone grzyby ugotować osobno.
Kapustę i grzyby odsączyć i posiekać, wymieszać z kilkoma łyżkami oliwy i przyprawić solą oraz pieprzem. Do farszu można również dodać kilka łyżek posiekanej i zrumienionej cebuli.
Z rozwałkowanego ciasta wycinać krążki, nakładać farsz i zlepiać brzuchate pierożki. Gotować we wrzątku przez około 2 minuty od wypłynięcia.

PIEROGI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI

0,5 l maślanki naturalnej
0,5 kg mąki
25 dag suszonych śliwek bez pestek
kostka masła
0,5 szkl miodu
cukier waniliowy lub laska wanilii
płatki migdałowe

Z maślanki i mąki zagnieść sprężyste ciasto, w razie potrzeby dosypać więcej mąki. Śliwki zalać wrzącą wodą, odstawić na chwilkę, aby się zaparzyły, po czym odcedzić. Rozwałkować cienko ciasto, wyciąć krążki, nadziać śliwką i zlepić pierożki. Gotować w wodzie z dodatkiem połowy laski wanilii.
Na patelni lekko podprażyć płatki migdałowe,dodać masło, miód i resztę wanilii. Chwilkę pogotować po czym polać gotowe pierogi.

KASZA Z SUSZONYMI GRZYBAMI

Składniki:

1 szklanka kaszy gryczanej
1/2 kg grzybów (borowiki, maślaki, kurki… pieczarki… mogą być także namoczone grzyby suszone)
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
sól i pieprz
oliwa z oliwek

Wykonanie:

Ugotować kaszę gryczaną. Zagotować 2 szklanki osolonej wody. Wlać do niej 1 łyżkę oliwy (dzięki temu kasza nie będzie się kleiła po ugotowaniu). Do gotującej wody wsypać 1 szklankę kaszy gryczanej. Gotować chwilę na średnim ogniu, często mieszając, aż kasza wchłonie połowę wody. Po tym czasie garnek zestawić z ognia, przykryć pokrywką i grubym kocem (poduchą) i odstawić na pół godziny aby kasza się do końca uprażyła. (Uwaga: W tym czasie kasza powinna wchłonąć resztę wody i nabrać miękkości i “sypkości”.)

Grzyby umyć i pociąć na plasterki (lub zetrzeć na tarce – jeśli szykujemy farsz do gołąbków). Cebulę drobno posiekać. Na oliwie zeszklić cebulę. Dodać pocięte grzyby oraz przeciśnięty czosnek. Smażyć aż grzyby odparują cały sos.

FASOLA Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI

Składniki:

1 szkl fasola,
2 szt marchew,
1 szkl śliwki suszone,
200 g miód,
100 g masło,
1/2 szkl orzechy

Fasolę ugotować,marchew drobno pokroić i dusić na maśle z dodatkiem małej ilości wody,następnie duszoną marchew połączyć z gotowaną fasolą,dodać przed tym namoczone suszone śliwki,miód i dusić 15 minut,przed podaniem posypać posiekanymi orzecham .Wymieszać grzyby z kaszą gryczaną. Doprawić do smaku solą i pieprzem.

PASZTECIKI Z GRZYBAMI

Składniki:

Ciasto:

1,20 kg mąki pszennej
750 ml mleka
4 dag drożdży
2 łyżki cukru
3 łyżki oliwy z oliwek
3 jajka
sól

Farsz:

10 dag suszonych grzybów
2 litry wody
kostka rosołowa
1 łyżeczka soli
3 cebule
10 dag smalcu
2 jajka
10 dag kaszy manny
pieprz
Vegeta
majeranek

Sposób wykonania:

Zrobić zaczyn: do ciepłego 500 ml mleka dodać 2 szklanki mąki pszennej, rozkruszone drożdże i cukier. Wyrobić zaczyn i zostawić w ciepłym miejscu, gdy podrośnie dodać resztę mąki pszennej, resztę mleka, oliwę z oliwek, jajka i sól. Dobrze wyrobić ciasto, tak żeby nie kleiło się do rąk. Ciasto zostawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (powinno zwiększyć swoją objętość 2 razy).

Następnie wyjmować ciasto porcjami na stolnicę, podsypując mąką rozwałkować i pociąć na paski (o szerokości 5-6 cm). Na paski ciasta nakładać farsz, zwinąć i sklejać palcami. Sklejonym brzegiem dać pod spód. Na wierzchu pasztecików zrobić kratkę tępą stroną noża i pokroić je na kawałki 6 cm. Paszteciki wyłożyć na wysmarowaną tłuszczem blaszkę i zostawić do wyrośnięcia. Wierzch pasztecików posmarować rozmąconym jajkiem za pomocą pędzelka. Następnie blaszkę z pasztecikami włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec około 30 minut w temperaturze 170-180 °C.

Suszone grzyby umyć, zalać wodą i zostawić na 24 godziny. Następnie zagotować je w tej wodzie, dodać kostkę rosołową i sól. Gotować grzyby do miękkości, odcedzić i ostudzić. Wodę z grzybów można wykorzystać np. do czerwonego barszczu, innych zup oraz sosów. Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na smalcu i ostudzić. Grzyby i cebulę zmielić razem w maszynce. Do zmielonej masy dodać jajka, kaszę mannę, pieprz, Vegetę i majeranek. Dokładnie wymieszać i gotowy farsz wykładać na surowe paski ciasta.

Do pasztecików z grzybami podawać czerwony barszcz do picia. Z podanych składników wyjdzie około 100 sztuk pasztecików.

KLUSKI Z MAKIEM

400 g makaronu, łazanki, kokardki
400 g masy makowej z bakaliami
50 g masła
bakalie do dekoracji
skórka pomarańczowa kandyzowana, do dekoracji


Wykonanie:

Makaron ugotować al dente, w dużej ilości osolonego wrzątku. Ugotowany makaron wymieszać z roztopionym masłem i masą makową, przed podaniem udekorować bakaliami.

Kluski z makiem można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można również dodać więcej miodu i bakalii wg własnego gustu.

MAKIEŁKI

250g suchego maku
mleko
kandyzowana skórka pomarańczowa (ugotowałam kawałki skórki w syropie pomarańczowym)
200g mieszanych bakalii (orzechy włoskie, figi, płatki migdałowe)
2 łyżki miodu
250g suchego makaronu łazanki
2 łyżki masła


Mak zalać mlekiem i zostawić na kilka godzin, nawet na całą noc. Po tym czasie przełożyć całość do garnka, dolać wody tak, by przykryła mak lekko ponad powierzchnię i gotować 20 minut od zagotowania.

Mak zmielić dwukrotnie, dodać do niego miód i wszystkie bakalie, dobrze wymieszać.

Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Włożyć do garnka z masłem i dodać masę makową. Dobrze wymieszać i podawać na gorąco.

Potem przechowywać w lodówce.

CHAŁKA

Składniki na dużą chałkę
20 g 40g drożdży (po czasie uważam, że wystarczy 20 g drożdży świeżych lub 10 suchych, chałka wychodzi bezbłędna)
550g mąki
1/2 szklanka mleka
1 jajko
2 łyżki masła
1/2 szklanka wody
4 łyżki cukru

kruszonka
łyżka mąki
pół łyżki cukru pudru
pół łyżki masła (rozpuszczonego)

Krok 1.

Przygotowuję składniki na chałkę. Do szklanki wrzucam drożdże i zasypuję cukrem i mlekiem. Mieszam. Odstawiam by „się ruszyło”.


Krok 2.

W rondelku rozpuszczam masło lub margarynę.


Krok 3.

Do miski sypię mąkę i dodaję rozczyn z drożdży. Potem wlewam przestudzone masło,wbijam jajko (odrobinę – łyżeczkę – rozbełtanego jajka zostawiam na spodeczku by na końcu posmarować chałkę), a także wlewam wodę.


Krok 4.

Ciasto wyrabiam na stolnicy, ewentualnie podsypując mąka. Nie może być zbyt sucha ani zbyt mokre. Nie może kleić się do rąk. Powinno być takie, że jak podzielę na dwie części i położę jedną na drugiej to lekko przywrą do siebie, ale nie połączą się w jedna kulę.


Krok 5.

Odstawiam ciasto w misce pod ściereczką do wyrośnięcia przez 1 godzinę.


Krok 6.

Ciasto dzielę na 4 wałeczki. Łączę ich końce na górze. Biorę wałek zewnętrzny prawy i przekładam go przez dwa sąsiadujące wałki po lewej. Potem biorę zewnętrzny wałek z drugiej strony i znowu przez dwa sąsiadujące.

Zawsze zewnętrzny przekładam przez dwóch sąsiadów. Na koniec podwijam końcówki na spód chałki.

Ostawiam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, aby jeszcze trochę podrosła na ok 20 minut.


Krok 7.

Smaruję chałkę rozbełtanym jajkiem i sypię kruszonką. A kruszonkę robi się tak: rozpuszczam masło, dodaję mąkę i cukier. Formuję kulkę i kruszę w okruszki nad chałką.

Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180°C na 27-30 minut.

KOMPOT Z SUSZU

Składniki
suszone owoce (mieszanka)
woda
ew. cukier lub miód i przyprawy (cynamon, imbir, gałka muszkatałowa)
W sklepach, szczególnie przed świętami, dostaniemy bez problemu mieszanki suszonych owoców (gruszki, jabłka, śliwki, figi, rodzynki, ...). Na kompot nadawać się będą prawie wszystkie suszone owoce. Taką mieszankę zalewamy przegotowaną wodą, tak aby lustro wody znajdowało się 2-3 cm nad owocami. Odstawiamy na minimum dwie godziny. Następnie całość gotujemy około 20 minut. Jeśli owoce wchłoneły zbyt dużo wody, możemy ją oczywiście uzupełnić. Kompot dosładzamy cukrem lub miodem. Jeśli użyliśmy owoców o dużej zawartości cukrów np. figi lub rodzynki, to dodatkowe słodzenie może nie być konieczne. Wigilijny kompot z suszonych owoców można też doprawić np. cynamonem, imbirem i gałką muszkatałową.

ZUPA MIGDAŁOWA

(na 4 porcje)
100g migdałów,
1 litr mleka,
120g ryżu,
2 łyżki cukru,
ćwierć laski wanilii,
30g rodzynek,
20g suszonej żurawiny,
1 łyżeczka drobno pokrojonej kandyzowanej skórki pomarańczowej,
2-3 łyżki płatków migdałowych,

Migdały zalać wrzątkiem w rondelku, po 10 minutach odcedzić i obrać ze skórek i zmielić w młynku. Mleko zagotować z dodatkiem cukru, rozkrojonej laski wanilii i migdałów. Przykryć i odstawić na 15 minut, po czym wyjąć wanilię.
Ryż ugotować wg przepisu na opakowaniu, odcedzić, dodać do zupy razem z rodzynkami, żurawiną i skórką pomarańczową. Gotować jeszcze 5 minut.
Płatki migdałów uprażyć na suchej patelni na złocisty kolor i posypać nimi każdą porcję zupy.

KULEBIAK

Składniki:

Ciasto:

- pół kg mąki

- szklanka mleka

- 3 dag drożdży

- czubata łyżka masła lub margaryny

- 2 łyżki oleju

- 2 jajka i jedno żółtko

- płaska łyżka cukru

- łyżeczka soli

Farsz:

- pół kg kiszonej kapusty

- 1/4 kg pieczarek (dałam pół kilograma)

- 100g suszonych grzybów (dałam 50g)

- cebula (dałam dwie)

- sól, pieprz, cukier (tym doprawiłam trochę farsz, żeby był bardziej wyraźny)

Wykonanie:

Ciasto:

Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku. Mąkę wymieszać z pozostałymi składnikami, dodać mleko z drożdzami. Wyrobić ciasto i odstawić je na godzinę do wyrośnięcia.

Farsz

Suszone grzyby namoczyć w ciepłej wodzie (ja moczyłam je przez całą noc). Na drugi dzień odcisnąć je i drobno pokroić (wody z moczenia nie wylewać). Kapustę pokroić na mniejsze kawałki, odcisnąć, jeśli jest zbyt kwaśna. Umieścić ją w garnku, podlać wodą, w której moczyły się grzyby oraz ew. odrobiną zwykłej przegotowanej wody. Dorzucić pokrojone grzyby. Całość gotować około pół godziny, aż kapusta zmięknie. Jeśli ciągle jest zbyt kwaśna, dodać szczyptę cukru. Miękką kapustę z grzybami odcedzić, dobrze odcisnąć i podsmażyć. W międzyczasie na drugiej patelni podsmażyć posiekane cebule i pokrojone w kostkę pieczarki. Gdy odparuje z nich cały płyn, dodać do nich kapustę z grzybami, doprawić solą i pieprzem. Wystudzony farsz drobno posiekać lub zmiksować (ja użyłam blendera).

Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części, rozwałkować. Posmarować je gotowym farszem i zwinąć wzdłuż długiego boku jak roladę/makowca. Gotowe kulebiaki umieścić w keksówce lub obok siebie na zwykłej blaszce, posmarować z wierzchu rozbełtanym żółtkiem. Piec około godziny w 150 stopniach.

KUTIA

Składniki:

- 1 szklanka ziaren pszenicy
- 1 szklanka maku
- 4 łyżki miodu
- 5 dag rodzynek
- 5 dag migdałów
- 5 dag fig
- 5 dag suszonych śliwek
- aromat migdałowy

 sposób przygotowania:

Kutię zacznij przygotowywać na dzień przed wigilią.

Oczyść pszenicę, zalej ją wrząca wodą i odstaw na noc. Następnego dnia odcedź, zalej świeżą wodą i gotuj do miękkości przez ok. 3 godziny.

Opłucz mak, sparz, odcedź i zmiel dwukrotnie w maszynce do mielenia. Wymieszaj go z odcedzoną pszenicą, rozpuszczonym i podgrzanym miodem oraz aromat
Kutia wigilijna © Robert Gubbins /Shutterstock.com
em migdałowym. Dodaj posiekane orzechy, rodzynki, figi i śliwki,
migdały. Wszystko razem wymieszaj. Kutia wigilijna powinna potem zostać schłodzona w lodówce. I najlepiej smakuje właśnie zimna. Wierzch udekoruj bakaliami.

MOCZKA

Składniki:
pół gotowego piernika do moczki (najlepiej kupić od piekarza),
słoik kompotu ze śliwek (1 l),
słoik kompotu truskawkowego (1 l),
słoik kompotu z agrestu (1 l),
1 cytryna,
paczka orzechów włoskich,
paczka rodzynek,
paczka suszonych śliwek,
paczka migdałów,
paczka suszonych moreli,
paczka suszonych fig,
½ kostki masła,
2 łyżki mąki pszennej,


Przygotowanie:

Przygotować bardzo duży garnek (większy niż na zupę). Piernik pokroić w kostkę, wrzucić do garnka napełnionego do połowy wodą i rozpuszczać ok. 2h od czasu do czasu mieszając. Zagotować i mieszać do momentu uzyskania klarownego połączenia. Dodać cukier do smaku.

Cały czas gotując na małym ogniu dodajemy po kolei: kompot ze śliwek (owoce przecieramy), kompot z truskawek (owoce przecieramy) i kompot z agrestu (owoce całe). Następnie dodajemy pokrojone w drobne kawałki orzechy włoskie, suszone morele (wcześniej opłukane ciepłą wodą), figi, migdały, suszone śliwki (opłukane wodą), rodzynki oraz sok z całej cytryny. Doprowadzamy do zagotowania cały czas mieszając.

Na koniec przygotowujemy zasmażkę.

Na patelni rozpuścić masło, dodać mąkę, wymieszać i smażyć aż do uzyskania złotego koloru. Następnie zalać małą ilością zimnej wody i zagotować. Następnie wlać do Moczki, wymieszać i zagotować. Moczkę najlepiej podawać następnego dnia. Na Śląsku pijemy ją całe święta na zimno, jako deser, ale można spróbować trochę ją podgrzać. Jeżeli Moczka na drugi dzień za bardzo zgęstnieje dodać wody.

MAKÓWKI

SKŁADNIKI:

30 dkg maku zmielonego
1 litr mleka
1 długa bułka
1 łyżka miodu
6 łyżek cukru
zapach migdałowy
migdały i rodzynki ( namoczyć w wodzie)

PRZYGOTOWANIE:


Mak gotować na małym ogniu w wodzie, dodając mleko. Gotować około 1 godziny. Dodać cukier, dolać resztę mleka, wsypać migdały, rodzynki i dokłądnie wymieszać. Na miskę układać bułkę polaną mlekiem a na to mase z makiem, i tak naprzemian.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz