czwartek, 8 listopada 2012

CZECHY


 Czeskie Święta Czeskie Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim święto dzieci i rodziny. Dni świąt to czas spotkań w gronie rodzinnym, z przyjaciółmi oraz spokojne rozkoszowanie się tą szczególną atmosferą.

 Jarmarki adwentowe Świąteczna atmosfera wypełniła Pragę już 29 listopada, kiedy to na Rynku Starego Miasta rozbłysła piękna choinka i rozpoczął się jarmark adwentowy. Na odświętnie przystrojonych stoiskach można zakupić dekoracje świąteczne, ozdoby ze słomy, pierniczki, pachnące  świeczki, a także ciepłe szale i czapki.

 Barborki W dzień św. Barbary, czyli 4 grudnia, Czesi ścinali gałązki czereśni, tzw. barborki. Ustawione w wodzie w chłodnym pomieszczeniu zakwitnąć mają właśnie na święta Bożego Narodzenia. Inne symboliczne znaczenie mają także kwitnące na Boże Narodzenie gałązki jabłoni. Są nie tyle ozdobą bożonarodzeniowych stołów, ale przede wszystkim - w nawiązaniu do biblijnych opowieści o rajskim jabłku i jabłoni - hołdem oddawanym patronom wigilijnego dnia: Adamowi i Ewie. Z kolei gałązki forsycji to prognoza dotycząca bogactwa dla danej rodziny na najbliższy rok.

 Choinka Tradycyjnie w Czechach ustawia się w domach głównie prawdziwe drzewka (najczęściej jodły i świerki). W zdobieniu choinek Czesi zachowali pierwszeństwo w produkcji bombek. To właśnie z czeskich szklarni w XIX wieku  zaczęto do całego świata eksportować te delikatne ozdoby.

 Tradycje Ze świątecznych tradycji coraz bardziej popularnymi są w Czechach: zdobienie domów gałązkami jemioły (zwyczaj układania siana pod obrusem na wigilijną wieczerzę jest całkowicie nieznany), wróżenie z łupanych po kolacji włoskich orzechów (zdrowe orzechy wróżą powodzenie), poszukiwanie - na znak szczęścia - ziarnka grochu zapieczonego w specjalnej świątecznej słodkiej plecionej bułce oraz smarowanie twarzy miodem, aby zapewnić sobie sympatię bliźnich.

 Vánoční cukroví Najważniejszą potrawą wigilijną jest zupa grzybowa i karp podawany z sałatką ziemniaczaną. Na deser podaje się chałkę z bakaliami oraz kruche ciasteczka (vánoční cukroví) pieczone przez panią domu. Takich ciasteczek, o różnych kształtach, powinno być dwanaście rodzajów - tyle, ile miesięcy ma rok.

 Potrawy Dzień wigilijny poprzedzony jest zwykle jednodniowym postem (kto pości, temu wieczorem ukaże się złote prosię, przynoszące szczęście). Na zakończenie dnia serwowana jest kolacja wigilijna (zupa rybna, smażony karp z sałatką ziemniaczaną). Po kolacji rodzina gromadzi się wokół pięknie przystrojonej choinki, pod którą znajdują się prezenty. Dzieciom w Czechach prezenty przynosi mały Jezus (Ježíšek).

 Karp wigilijny Karp wigilijny to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. W okresie przedświątecznym często widzimy wielkie kadzie pełne ryb. Możemy tam wybrać i kupić karpia, którego jednak nie koniecznie trzeba zjeść, możemy go również, w duchu czeskiej tradycji wypuścić na wolność. Włożenie do portfela łuski z wigilijnego karpia sprawi, że nie będzie Państwu brakować pieniędzy przez cały następny rok.

 Wróżby wigilijne W wieczór wigilijny nie może zabraknąć wróżb,  na przykład krojenia jabłka na połowę – jeśli nasiona mają kształt gwiazdki, przez cały rok będzie dopisywało zdrowie.  Popularne jest też lanie wosku czy rzucanie przez młode dziewczęta pantoflem – jeśli ułoży się on noskiem w stronę drzwi, wróży to zamążpójście w następnym roku.

 Szopki betlejemskie Czeskie szopki betlejemskie znane są na całym świecie. Największą na świecie ruchomą szopkę Krýzovy jesličky,  wpisaną do księgi rekordów Guinessa, znajdziemy w muzeum, w mieście Jindřichův Hradec. Monumentalne dzieło, składające się z prawie 1400 figurek, było tworzone przez ponad 60 lat

Jak wynika z moich poprzednich wpisów wiele polskich tradycji podpatrzyliśmy od naszych sąsiadów . Między innymi dania bożonarodzeniowe , choinkę , szopki , i łyska karpia w portfelu :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz